Revalatio 2007

W czwartek zakończył się największy w tym roku w Polsce festiwal szachowy “XII Konik Morski Rewala”. Łącznie w 4 openach zagrało 390 zawodników ponad 60 więcej niż w zeszłym roku, 116 więcej niż w odbywającym się w tym samym czasie Memoriale Akiby Rubinsteina.

maskotka festiwalu w Rewalu

Duży festiwal dużo się działo, codziennie imprezy towarzyszące: wykłady, blitz, szachy Fishera, wycieczka, symultany, zabawa taneczna z pieczonym prosiakiem i nowość w tym roku turniej Pokera. Wyniki, zdjęcia są na stronie Festiwalu rewal.caissa.com.pl/2007 Tradycyjnie jak co roku w Openie A (dzięki dobrej obsadzie międzynarodowej) padła norma na mistrza międzynarodowego – zdobył ją Michał Skalski, trochę szczęścia w kojarzeniach zabrakło Piotrowi Brodzie (brak utytułowanego zawodnika) i Joannie Góreckiej.

Labedz

Na ponad 1750 rozegranych partii nie mogło się obyć bez reklamacji, opiszę tylko 2 ciekawe – precedensowe.

W 9 rundzie w partii 2 juniorów (Open A) jeden z nich zatrzymał zegar i powiedział, że idzie po blankiety. Sytuacja o tyle ciekawa, że w przepisach gry taka sytuacja nie jest opisana (jest tylko przypadek dorabiania hetmana). Nakazałem zawodnikom grać dalej – zatrzymanie zegara było uzasadnione zwg. na obowiązek zapisywania wszystkich posunięć.

Druga sytuacja była bardziej skomplikowana. W turnieju dla dzieci do lat 15 miała miejsce następująca sytuacja: w końcówce z kolorowymi gońcami zawodnik zaproponował remis po czym od razu “odwołał propozycję” (!!) przeciwniczka powiedziała, że się zastanowi i po namyśle zgodziła się i zatrzymała zegar, na co otrzymała ripostę ze reklamacja była odwołana (!!). Niestety brak znajomości przepisów przez obu graczy doprowadził do tego, że grali dalej do mata. Na blankiecie mat, podpisy pod wynikiem! Reklamacja jednak wpłynęła po tym jak rodzic wytłumaczył córce przepisy.
Decyzja trudna – podpisany blankiet z matem wobec punktu 5.2.(c) przepisów gry FIDE gdzie jest napisane, że Zgoda na remis natychmiast kończy partię. Wobec tego punktu i nieznajomości przepisów przez obu zawodników zarządziłem remis, gdyż partia zakończyła się przed matem.

4 thoughts on “Revalatio 2007

 1. Cyt.: “…W 9 rundzie w partii 2 juniorów (Open A) jeden z nich zatrzymał zegar i powiedział, że idzie po blankiety…” Czyli sędziowie asystenci nie wywiązali się ze swoich obowiązków.

 2. Mysle,ze konkurs zadaniowy byly dla uczestnikow tuneju atrakcja.
  Sedzia turnieju szachowego mal okazje zrobic ,bo jako nieliczny z arbitrow Polskich znasie na tym bardzo dobrze.
  Wiec licze ,ze wnastepnych turniejach,cos takiego bedzie sie odbywac.
  Pozdrawiam
  Propagator szachow na stronach internetowych.

 3. Turniej jest dość przeładowany imprezami towarzyszącymi, a sędzia ma tak dużo czasu wolnego że nad brzegiem morza był tylko 2 razy w tym raz po zakończeniu turnieju.

 4. Mysle,ze konkurs zadaniowy byly dla uczestnikow tuneju atrakcja. Sedzia turnieju szachowego mal okazje zrobic ,bo jako nieliczny z arbitrow Polskich znasie na tym bardzo dobrze. Wiec licze ,ze wnastepnych turniejach,cos takiego bedzie sie odbywac. Pozdrawiam Propagator szachow na stronach internetowych.
  +1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>